Raeapteek on teadaolevalt Euroopa vanim samades ruumides järjepidevalt töötav apteek Tallinna vanalinnas ja suure tõenäosusega ainulaadne kogu maailmas. Esmakordselt on Raeapteeki mainitud iidses Rae märkmeraamatus aastal 1422. Seega tähistab Raeapteek käesoleval aastal oma 600 aasta juubelit!

Sünnipäeva tähistame aprillikuus, aga juubeli puhul toimuvad Raeapteegis terve aasta jooksul huvitavad loengud, kus sõna võtavad tunnustatud ajaloolased, teadlased ja õppejõud. Huvilised saavad rohkem teada nii Raeapteegi ajaloost kui ka siin müüdud kummalistest ravimitest, aga ka keskaegsest toidu- ja joogikultuurist.

20.01 kl 18.00-19.30  Jüri Kuuskemaa “Raeapteek kui arhitektuurimälestis” -KOHAD TÄIS!

Raeapteegi hoone koosnes kunagi kolmest osast: vasakul vana vaekoda, keskel apteek ja paremal pastoraat. Juttu tulebki sellest, kuidas need  üheks said ning mismoodi on ka apteegi ruumide otstarve ja sissepääsud aja jooksul muutunud.  Tähelepanu pööratakse ka Raeapteegi põnevatele detailidele nii välis- kui siseinterjööris. *Jüri Kuuskemaa on eesti kunsti- ja kultuuriajaloolane ning rahvusvaheliselt hinnatud giid, kes oskab rääkida igast vanalinna majast, apteegist nõndasamuti.

10.02. kl 18.00-19.30 prof. Ain Raal “Raeapteek kui vanim meditsiiniasutus Eestis”-KOHAD TÄIS

Pika ajaloo vältel on olnud aegu, kus apteeker oli ühtlasi õppinud meedik ja linnaarst. Raeapteegist ei ostetud üksnes ravimeid, vaid küsiti nõu ja saadi hingeabi. Loengus saab teada, millist rolli mängis apteeker ühiskonnas, kuidas raviti katku ja millised nö imeravimid olid Raeapteegis müügil.

*Ain Raal on proviisor, õppejõud ja TÜ farmakognoosia professor. Prof. Ain Raal oskab rääkida põnevalt Raeapteegi apteekritest ja nende rollist keskajal ning ravimisest nii taimede kui muumia essentsiga.

17.03 kl 18.00-19.30 Inna Jürjo “Keskaegne joogikultuur ja klareti ajalugu”-KOHAD TÄIS

Keskajal võis jook olla nii janukustutaja, tujutõstja kui arstirohi. Loengus tuleb juttu nii mõdust kui koirohuõlust ja muidugi vürtsidega timmitud reinveinist ehk klaretist. Viimast tavatses Tallinna raehärradele valmistada raeapteeker ise, ning on võimatu kokku arvata kõik neid rõõmsaid ja mälestusväärseid tunde, mis keskajal klareti seltsis veedeti. Loengu raames saavad soovijad klaretti ka degusteerida.

*Inna Jürjo on ajaloolane ja keskaja uurija. Temalt on ilmunud mitmed kirjutisi keskaja joogi- ja toidukultuuri teemal.

Loengutel pakume kuulajatele Raeapteegi ürditeed ja kosutust tee kõrvale.

Loengute hind 5€. Eelregistreerimine ja info emaili teel: revalirae@apotheka.ee . Kohtade arv piiratud!

Tasumine kohapeal kuni 30 min enne algust. 

NB! Üritusel saavad osaleda vaid COVID-19 vastu vaktsineeritud või läbipõdenud inimesed. COVID tõend kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.

Vt. ka vene k loenguid: http://raeapteek.ee/ru/ратушной-аптекe-600-серия-лекций/

*Raeapteegi juubeliloengud toimuvad Tallinna linna toetusel. Aitäh!